20 kwietnia 2024

You are here: / Turystyka / Kamień Pomorski

Kamień Pomorski

Niewątpliwie najciekawszym zabytkiem Kamienia Pomorskiego jest katedra Św. Jana Chrzciciela, której budowa zaczęła się w 1176r. Jej dominującym, widocznym z daleka elementem, jest neogotycka wieża zwieńczona czterospadowym hełmem.

Zwiedzanie katedry najlepiej rozpocząć właśnie od wieży, gdzie znajdują się dzwony katedralne. Prowadzą do nich mroczne, kręte i wąskie schody, przywodzące na myśl średniowieczne tajemne przejścia. Ze szczytu wieży rozciąga się wspaniały widok na Zalew i starą część Kamienia. Wiszące tu dzwony od 1912r. mają napęd elektryczny.

W tym samym roku również miech organów otrzymał elektryczny napęd. Ten barokowy najsłynniejszy, obok organów Oliwskich, instrument w Polsce, pochodzi z 1669r. Został ufundowany przez ostatniego po kądzieli księcia gryfickiego Ernesta Bogusława de Croy, którego portret i herby znajdują się pod emporą organową. Początkowo organy miały 2260 piszczałek, obecny, odbudowany po wojnie instrument ma 3300 piszczałek i 47 głosów. Od początku lat 60-tych odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

W podziemiach katedry pochowani są wszyscy, do 1544r, biskupi kamieńscy, lecz krypty nie są przeznaczone do zwiedzania. Można za to obejrzeć skarbiec i wirydarz.

Na piętrze w pomieszczeniu, które wcześniej zajmowali prawdopodobnie kanonicy, od XIX wieku mieści się skarbiec. Zgromadzone i wystawione są tu starodruki, kodeksy, rzeźby, sprzęt liturgiczny i zdjęcia skarbów, które znajdowały się tu przed wojną.

Jedyny w Polsce przykatedralny wirydarz znajduje się przy północnej ścianie bocznej. W średniowieczu, kiedy kościół cieszył się przywilejem azylu nietykalności, odbywali w nim swe publiczne pokuty ludzie z nieraz bardzo ciężkimi grzechami. Do najciekawszych zabytków w katedrze należy ta nie pozorna chrzcielnica. Stoi ona w tym miejscu, na którym z woli Bolesława Krzywoustego lud pomorski przyjął chrzest z rąk Św. Ottona.

Niektórzy przewodnicy wspominają o sądach bożych, które były dla władzy sądowniczej środkiem dochodzenia winy lub niewinności. Jednakże w Katedrze Kamieńskiej nigdy nie było żadnych sądów bożych.

YOU MIGHT ALSO LIKE