9 maja 2021

You are here: / Sushi Krasińskiego / Burgos – Hiszpania

Burgos – Hiszpania

Rodrigo Ruy Diaz de Vivar należał do tych kastylijskich grandów, których przebiegłość była wręcz przysłowiowa. Gdy magnatowi po raz kolejny zabrakło pieniędzy na kosztowną wyprawę wojenną, zwrócił się o kredyt do żydowskiego lichwiarza, oferując jako zastaw skrzynię wypełnioną złotem i szlachetnymi kamieniami. Otrzymał kredyt, ale gdy pożyczkodawca otworzył drewniany kufer, znalazł w nim tylko bezwartościowe kamienie. Fakt, że Rodrigo, zwany przez Hiszpanów „El Campeador” (Bojownik), a przez Maurów „Cid” (Pań), uregulował honorowy dług niezwłocznie po odniesieniu kolejnego zwycięstwa, dopełnia opowieści, stanowiącej jeden z elementów średniowiecznej legendy o grandach, jako idealnych przedstawicielach hiszpańskiego rycerstwa.
Burgos
Francuskie wzory.
Pogromca Maurów znalazł miejsce ostatniego spoczynku obok swej małżonki na skrzyżowaniu naw słynnej katedry w Burgos, w XI w., za życia Cyda, stolicy królestwa Kastylii. W potężnej świątyni,której budowa, rozpoczęta w 1221 r., trwała aż do XVI w., stoi też legendarny „Cofre del Cid” z metalowymi okuciami, dziś jeszcze wypełniony po brzegi kamieniami. Kamień węgielny pod budowę trzynawowej bazyliki z dwuwieźową fasadą, obejściem chóru i wieńcem kaplic, położył słynny Enrique, budowniczy katedry w Leon. Założycielem kościoła, który król Filip II określił niegdyś mianem „dzieła aniołów”, był pochodzący z Anglii biskup Mauricio, o czym przypomina wzniesiony na środku prezbiterium grobowiec stworzony we francuskim Limo-ges. Kamieniarze, podejmując swe dzieło, wzorowali się na słynnych francuskich katedrach gotyckich: Coutances, Bourges i Reims.
Ażurowe hełmy wież.
Do budowy obu 84-metrowych wież z XV w. z bogato zdobionymi portalami, zatrudniono niemieckiego architekta Johannesa z Kolonii. Zaprojektował on również wspaniałe rozety okienne i rodzaj królewskiej galerii. Juan de Colonia, jak wkrótce nazwano go w Kastylii, przeniósł technikę ażurowych hełmów kryjących wieże do królewskiej rezydencji. Miasto koronacji królów, położone na płaskowyżu nad Rio Arlanzón zawdzięcza swą nazwę konstablowi de Burgos. Po założycielu zostały tylko ruiny zamku.

Kosztowne rzeźby z kości słoniowej.
Reński architekt zdecydował się na jasny, lekko żółty kamień. Nadaje on wieżom kościoła, miejscami przypominającego twierdzę, charakter delikatnych, kosztownych ażurów z kości słoniowej. Podstawy obu wieź łączą subtelne galerie zwieńczo-ne ostrymi łukami. Do historycznego centrum Burgos, dziś miasta garnizonowego i siedziby seminarium duchownego, wchodzi się przez Arco de Santa Maria, bramę miejską zdobioną rzeźbami przedstawiającymi kastylijskich rycerzy i bohaterów. Trafia się na kwadratowy Plaża Santa Maria, zachwycający zwartą, średniowieczną zabudową. Właściwym wejściem do katedry jest pełna rzeźbionych postaci Puerta del Sar-mental. Wieża na skrzyżowaniu naw jest również ażurowana. Bogate ornamenty pokrywają ośmiokąt o wysokości 50 m zwieńczony ośmioma filarami. Wznosi się on nad środkową nawą na czterech potężnych trompach, pod którymi od 1921 r. spoczywają szczątki Cyda i jego żony Ji-meny. Typowo hiszpańskim dopełnieniem bryły katedry są liczne kaplice, zgodnie z miejscową tradycją dobudowywane na przestrzeni dziejów w sposób dość przypadkowy. Zdecydowanie wyróżnia się tu Capilla del Santisimo Cristo, ze starym krucyfiksem „El Cristo de Burgos” wykonanym z bawolej skóry. Trzecia kaplica, zwana „Relicario”, mieści wielce czczoną statuę „Virgen de Oca”, pochodzącą prawdopodobnie z XVI w. W wybudowanej przez Churriauerę w 1736 r. Capilla de Santa Tecla w lewej nawie bocznej znajdują się chrzcielnica z XII stulecia i wielki ołtarz główny. Zdobią ją bogate, rokokowe dekoracje. W Sacristia podziwiać można wizerunek Magdaleny, dzieło Gian Petrina, ucznia Leonarda. W Capilla de Santa Anna pamięć o Rodrigo Diazie utrwala późnogotycki pomnik i pochodzące z tej samej epoki ozdobne zwieńczenie ołtarza z drzewem genealogicznym Chrystusa. Po lewej, w tran-sepcie, znajduje się prowadząca do Puerta de la Coroneria otwarta klatka schodowa Escaalera Dorada (1519). Liczne reliefy zdobią podwójne schody. Po stronie wschodniej w 1516 r. wybudowano w stylu plateresk Puerta de la Peleteria pod kierunkiem Franza z Kolonii.

Podobne wpisy:

YOU MIGHT ALSO LIKE